Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası
YOZGAT TSO
Dr. Süleyman Ruhi Aydemir

Yıllık İzin Ücreti ve Zaman Aşımı Süresi Ne Kadardır?

Bu haber 12 Şubat 2020 - 12:23 'de eklendi ve 101 kez görüntülendi.
Yıllık İzin Ücreti ve Zaman Aşımı Süresi Ne Kadardır?

İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir. Bu ücrete ilişkin zaman aşımı iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar. Ödenecek miktar hesaplanırken izin süreleri iş günü değil, gün olarak alınacaktır. Çünkü fiilen kullanılan bir izin söz konusu değildir. 

Yıllık izin ücreti 5 yıllık zaman aşımına tabidir ve iş ilişkisi devam ettiği sürece zaman aşımı işlemez, sözleşme sona erince işlemeye başlar.

Örneğin: Brüt ücreti 3.500 TL ve toplam kullanılmamış izin gün sayısı 10 gün olan bir çalışanın işten ayrılması durumunda yıllık izin ücreti 3.500/30*10 = 1166,66 TL (Brüt) şeklinde hesaplanır.

Yıllık Ücretli İzin Süresinde Bedelli Askerlik Hizmeti Yapılabilir mi?

Yıllık ücretli izin hakkı Anayasal bir haktır ve bu haktan vazgeçilemez. Bu hakkın işçi tarafından kullanılması, işveren tarafından da kullandırılması gerekir. Bununla birlikte iznin paraya çevrilmesi ve işçinin izin ücretini alarak iş yerinde çalışmaya devam etmesi söz konusu olamaz. Muvazzaf askerlik hizmeti bir vatani görev olup “ücret karşılığı bir iş” değildir. Bu nedenle işçinin askerlik hizmetini yıllık ücretli izin esnasından gerçekleştirmesi 4857 sayılı Kanun’un mad. 58’de öngörülen çalışma yasağı kapsamında değerlendirilemez.

Bununla birlikte yıllık ücretli izin süresinden bedelli askerliğin temel eğitimini yerine getiren işçinin yıllık ücretli iznini amacı dışında kullandığı söylenebilir. Çünkü yıllık ücretli izinde temel amaç işçinin dinlendirilmesidir. Amacı dinlenme olan yıllık ücretli izin süresinde bedelli askerlik hizmetinin ifa edilmesi doğru değildir.

Dr. Süleyman Ruhi AYDEMİR
Ticaret Başmüfettişi/Bağımsız Denetçi

 

Etiketler :
FOTO GALERİLER
EN SON YAYINLANANLAR
İLGİLİ FAALİYETLER
SON YAYINLAR