“Köklü Gelenek, Vizyonlu Gelecek”
1914’ ten BU YANA TÜCCARIN YANINDA
Destek Hattı +90386 213 11 86
English

KOBİ’lere Özel Pazarlar

DIŞ TİCARET BİRİMİ

Geri Dön

KOBİ’lere Özel Pazarlar

 • Borsa İstanbul halka açık şirketlerin paylarının işlem gördüğü klasik borsacılık faaliyetinden farklı olarak, girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesi amacıyla şirketler ile yatırımcıları bir araya getiren web tabanlı ve üyelik bazlı, dünyada bir borsanın sıfırdan kurduğu ilk ve en geniş kapsamlı platformuna üye kabülüne başlamıştır. Özel Pazar isimli bu platform şirketlere halka açılmadan finansman bulma, ortak olduğu şirketteki payını satmak isteyen şirket ortaklarına likidite sağlama, yatırımcılara ise hem pek çok farklı sektörde ve büyüklükteki şirketlere yatırım alternatifleri hem de yaptıkları yatırımları likidite edebilecek alıcıları bulma imkânı sağlamaktadır. 

  Özellikle dünya örnekleri incelenerek ve ülkemizdeki konu ile ilgili tüm tarafların katkıları ile dizaynedilen Özel Pazar, sermaye piyasalarımız için büyük bir değişim ve önemli nitelikte bir gelişme olarak değerlendirilmektedir. Zira, bir taraftan Özel Pazar’daki şirketler halka kapalı olduğundan, halka açıkşirketlerin tâbi oldukları izahname düzenleme, kamuyu aydınlatma vb yükümlülüklerden muafken,diğer taraftan yatırımcılar gerek melek yatırımcılara tanınan yüksek vergi teşviklerinden yararlanabilmekte gerekse de nitelikli yatırımcı olarak halka açık olmayan seçkin bir yatırımcı grubuna sunulan imkânlardan yararlanabilmektedirler. 

  Özel pazarda ortaklık ve pay devri anlaşmaları için gerekli tüm hizmetler tek bir platformdan sağlanmaktadır. Şöyle ki; yatırımcılar ve likidite amaçlayan şirket ortaklarının yanı sıra, fikrini ticarileştirmiş en az 6 aylık Yeni Girişimler (start up) ve üst limit bulunmaksızın 5 milyon TL’lik aktif veya ciro rakamını geçmiş, en az 2 yıllık Yükselen Girişimler (pre-ipo) anonim şirket olarak üye olurlar. Üye şirketler ilk aşamada yalnızca şirket ile ilgili temel tanıtıcı bilgileri yatırımcılara sunarlar. Bu aşamada istenirse şirket unvanı gizlenebilir. Yatırımcı ile şirketin birbirleri hakkında görüş oluşturmalarını sağlayacak temel bilgiler tüm üyelere sunulduktan sonra Özel Pazar, şirketlerin ve yatırımcıların tercihlerine uygun algoritmik bir eşleştirme yaparak tarafları yönlendirir. 

  Bu yönlendirme haricinde de üyeler kapsamlı bir arama motoru ile tercihlerine uygun yatırımcı ya da şirket seçme imkânına sahip olurlar. Karşı taraf ile ilgilenen bir yatırımcı ya da şirket diğerine bilgi bildirimi gönderir. Karşı taraf bu bildirimi kabul ettiği takdirde her iki taraf kapalı devre çalışan bir Veri ve Görüşme Odası’na (deal room) dahil edilirler. Güvenli bir ortamda yapılacak bu görüşmelerdeki tüm bilgi ve belgeler sadece iki tarafın erişimine açıktır. Sanal ortamda paylaşılan tüm bilgi ve belgeler kriptolu olarak saklanır. Ayrıca sanal Veri ve Görüşme Odasına değerleme sürecinde yer alan tüm ilgili taraflar katılabilir ve doküman yönetimi yapılabilir. 

  Bu görüşmelerde taraflar istedikleri takdirde Özel Pazar tarafından sağlanan aracı, danışman, hukuk danışmanı ve bağımsız denetçilerden faydalanabilirler. Görüşme sonunda anlaşmaya varıldığı takdirde Özel Pazar’da gerçekleşen alım satım işlemleri sonucunda pay devri ve ödemeler Özel Pazarın anlaşmalı olduğu bir banka ya da aracı kurum vasıtasıyla yapılabileceği gibi Özel Pazar dışındaki pay ve nakit alış-verişini belirledikleri yerde de serbestçe yapabilirler. Üye yatırımcılar, bir şirkete ortak olduklarında şirket ortağı olarak sisteme giriş yapabilir ve paylarını yine Özel Pazar üzerinden başka yatırımcılara satabilirler. 

  Böylelikle yatırımlarında finansmana ihtiyaç duyan ya da bilançoları gün geçtikçe daha ağır bir borç yükü altında olan şirketler Özel Pazar ile sermayeleri kendi kontrolleri altında olacak şekilde ortaklarını kendileri seçerek finansman ve likidite ihtiyaçlarını kolay, hızlı ve düşük maliyetlerle giderebilirken, şirket satın alarak büyümek ya da tedarik zincirini kontrolü altına almak isteyen şirketler ilgilendikleri şirketleri bu pazarda bulabilirler. Yatırımcılar ise farklı sektörlerden farklı büyüklüklerde pek çok şirket ile tanışma, geniş yatırım alternatiflerini değerlendirme ve hızlı büyüyen şirketlere yatırım yapma fırsatlarına sahiplerdir. 

  ➨Bir şirketin veya ortağının en çok yatırımcı alternatifi bulabileceği,
  ➨Bir yatırımcının en çok girişimci şirketten oluşan yatırım alternatiflerini bulabileceği,
  ➨Bulunan alternatiflerle gizli ve güvenli bir şekilde görüşme yapılabileceği,
  ➨Görüşmelerde ihtiyaç duyulacak her türlü danışmanlık ve rapor hizmetinin alınabileceği,
  ➨Tanışmadan anlaşmaya kadar tüm ortaklık sürecinin aynı ortamda yürütülebileceği,
  ➨Halka açılmanın olmadığı ve halka açılma prosedürünün yaşanmadığı,
  ➨Türkiye’nin en geniş kapsamlı ve güvenli platformunun bulunduğu,
  ➨Şirketlerin ve yatırımcıların ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiş,
  ➨Dünyanın bir borsa tarafından sıfırdan kurulan ilk platformu olan Özel Pazar’a www.bistozelpazar.com adresinden üye olabilir ve daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.
veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.


Destek Hattı
+90386 213 11 86