“Köklü Gelenek, Vizyonlu Gelecek”
1914’ ten BU YANA TÜCCARIN YANINDA
Destek Hattı +90386 213 11 86

Mersis Sistemi

Ticaret Sicil İşlemleri

Geri Dön

Mersis Sistemi

https://mersis.gtb.gov.tr/Portal/Home/Index 

Mersis’te onaya gönderilen işlem Ticaret Sicili Müdürlüğü, Noter ve Kullanıcının ekranında görünmektedir.· Mersis’te onaya gönderilen başvuru ‘ön kontrol’ adı altında sistemde görülmekte olup, Ön kontrolün anlamı Ticaret Sicile diğer tescil evrakları ile birlikte başvuru yapılabileceğidir. Ön kontrole düşen tescil başvurusu ticaret sicilin ön incelemesi anlamına gelmemektedir.

    • Mersis üzerinden başvuru oluşturulup daha sonra bu başvurudan vazgeçilmesi halinde başvurunun iptali için hazırlanan dilekçe Müdürlüğümüze faks ile veya elden teslim edilmesi gerekmektedir.
    • Başvurunun Mersis’ten tamamen silinmesi isteniyorsa; ticaret sicilden başvurunun red edilmesinden sonra, başvuruyu oluşturan kişi başvuru numarası ile girip “iptal” butonunu seçerek Mersis’te oluşturduğu başvuruyu silebilir.
    • Mersis, kuruluşlarda ve unvan tadillerinde talep edilen ünvanları mevzuat açısından değil sadece tescili olan firmaların istenen ünvanı kullanıp kullanmadığını kontrol ederek onay vermektedir. Dolayısı ile sistem hangi sektörlerin tek başına yapılabileceğini (Gümrük Müşavirliği, Yapı Denetimi, Emlakcılık (Gayrimenkul Danılmanlığı), Sigorta Acenteliği, Özel Güvenlik Hizmeti vb.) ya da, yabancı ünvana onay verilmesi halinde yabancı ortaklığın var olup olmadığını kontrol etmeden onay vermektedir. Başvuru sahibinin konu hakkında bilgi sahibi olduğu varsayılarak başvuru kabul edilmektedir.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak siz üyelerimize verdiğimiz hizmetler ile ilgili her türlü bilgi ve dokümana ilgili sayfalardan ulaşabilirsiniz. Lütfen ilgilendiğiniz konu ile ilgili sayfayı ziyaret ediniz.
veya lütfen aşağıdaki hizmet numarası ile irtibata geçiniz.


Destek Hattı
+90386 213 11 86